Yurtdışı dil okulları, İrlanda da Dil Eğitimi

27 Kasım, 2017. Benim kurduğum algoritmaya göre 6 dakika 52 saniye içerisinde okunur. Kategori :

İlk blog yazımı çokça kişinin bana da ulaşarak sorduğu İrlanda da İngilizce dil eğitimi nasıl, yurt dışında hangi ülkeleri tercih etmeliyim, ne kadar İngilizce bilgisi gerekli gibi türevlerini içeren sorulara bende merak edip araştıran kişiler için detaylandırmalar yapacağım.

Öncelikle şöyle kısa bir bilgi vermek istiyorum, Kasım 2016 – Haziran – 2017 tarihleri arasında Griffith College Dublin de 25 haftalık İngilizce dil eğitimi aldım. Bu süre tatil haftası sebebiyle bir süre uzadı toplamda 7 ay 15 gün Dublin de kaldım. Belki bir çoğunuz gibi gitmeden önce yeterli İngilizceye sahip değildim ve en alt kur olan A1 kursunda başladım.

Benim için oldukça zor oldu ilk haftalar özellikle İrlanda farklı bir şiveye sahip ve belki çoğu filmlerde alışık olduğunuz o Amerikan aksanını bulmakta pek zor bu memlekette.

Peki nasıl vize süreci başladı. İlk olarak buna aracılık yapan pek çok firma var. Piyasada şöyle bir araştırma yapıp kendileri ve fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Acedemix, StudyZone vb. Kesinlikle ve kesinlikle en uygun fiyatı veren firmadan yaptırın çünkü sizin okula kaydınız yapıldıktan sonra tüm bağınız okul ile gerçekleşiyor bu firmalar sadece aracılık yapıyor. Yani ücretsiz kitap kampanyası bu firmaların değil çoğu okulun verdiği özel hizmet. Ucuz olsun diyerekte paranızı dolandırıcılara kaptırmayın mümkünse gidip ofislerinde görüşün ve parayı mutlaka gideceğiniz okulun hesabına yatırmayı teklif edin. Vize işlemlerini genellikle bu ofisler sizin için halletmekte sadece gereken evrakları zamanında hazırlayın.

Not: İrlanda vizesi farklı bir vize türüdür schengen visa ile bu ülkeyi ziyaret edemezsiniz yada İngiltereye gidemezsiniz. Genellikle uzun programda girseniz tek girişli vizeniz olur ve ülkeye girdikten sonra 100euro vererek çoklu vizeye çevirip daha sonra İngiltere yada başka ülke için vize başvurusu yapabilir kabul aldığınız da Ryan Air ile 20euro ödeyerek başka ülkelere uçabilirsiniz.

Diğer sorulardan biri de ne kadar sürede İngilizce konuşurum sorusu bu soru aslında kişiye bağlı olarak değişebilecek bir barem. Yani kesinlikle biraz birşeyler bilmeniz yararınıza olacak çünkü havalimanından non-eu bölümüne girdiğinizde hayat başlamış oluyor. Cem Yılmaz’ın dediği gibi;

Zaten ben İngilizce biliyorum ama konuşamıyorum diyenler için merak etmeyin zaten konuşmak için gidiyorsunuz. Mutlaka 1 – 2 ay içinde farkı göreceksiniz. Göremiyorsanız daha çok konuşup çalışın. Bu süreç samanlıkta iğne aramaya benzeyebilir her gün fark etmezsiniz ama emek verdikçe öğrenirsiniz. Tavsiyelerim bol bol film izleyin daha sonra İngilizce alt yazıya geçin. Ben film izlemeyi sevmiyorum öyle Silicon Valley, Friends, Narcos, Vikings izlemem diyorsanız da kitap okuyun. Her seviyeye göre okuma kitapları okulun kütüphanelerinde mevcut. Müzik dinleyin hatta başlangıç seviyesinde iseniz Peppa Pig felan izleyin gücenmeyin. Mutlaka ve mutlaka da bir dönem İngilizce konuşabileceğiniz bir sevgiliniz olsun oldukça sizi geliştirecek. Bunun için taktik vermeyeceğim okulda sınıfta sizin gibi durumda olan öğrenciler var yabani olmayın.

South Great George’s Street

İrlanda da hayat nasıl, pahalı mı, insanlar Türklere nasıl bakıyor ?

Öncelikle belirtmeliyim ki Dublin öyle ucuz bir şehir değil. Özellikle şu zamanki kur oranlarından sonra iyice düşünmeniz gerekir. Ev kiralarının çok pahalı olduğunu hatta hostel de bile bir gece kalmak isterseniz dahi 4-8 kişilik bir oda da kalmak için günlük 30-40 euro parayı gözden çıkarmanız gerekebilir. Yıldızlı otelleri bu kategoriye koymuyorum. Giderseniz mutlaka ilk ay host family bulun ve parasını ödeyerek gidin. Genellikle 600-700 euro ya aylık sabah ve akşam yemeğiniz yaparlar ve o evde İrlandalı bir aile ile konaklarsınız. Pahalı olmayan şeyler de var. Et ucuz 4euro ya bir kilo et alabilir gene bir kilo tavuk alabilirsiniz. Ben 100 euro ile bir aylık market alışverişimi çıkarabiliyordum sizde çıkarabilirsiniz bakınız: Tesco, Spar…

Gelelim gece hayatına, İrlanda pub ları ile ünlü bir şehir heryerde bir pub bulabilirsiniz. Buralara giriş ücretsiz fakat gece klüplerine saat 9 dan sonra giriş ücreti isterler ve bir içki kampanyaları olmaz. Giriş ücretleri 5-10 euro arası değişiyor bu da saate bağlıdır.

Önerim Dicey’s ve River Bar. Dicey’s Garden da hafta içi 2euro ya bir Guinness bira keyfine yerinde varabilirsiniz. River Bar da latinlerin takıldığı bir bar ve içkileri uygun eğlencesi güzeldir.

Temple Bar bölgesi genellikle pahalıdır ve 5-8 euro arası içersiniz. Fiyatlarda günlere göre değişebilir. Turistik bir bölge olması bunda etkili. Birçok ülkeden turisti burada fotoğraf çektirirken görebilirsiniz.

Mutlaka uğrayın dediklerim: Dicey’s Garden, River Bar, Copper Face Jacks, The Academy . Bir app vardı IOS da günlük aktiviteler o uygulama üzerinden takip edebilir giriş ücreti ödemeden girebilirsiniz. Bu yazıyı yazarken unuttum ama bir ara yazıyı güncelleriz.

İrlandalılar Türklere genelde güzel bakıyor. Yani ben çok bir sorun görmedim. Zaten onlarda patates kıtlığından sonra acı çekmiş bir millet ve genelde duyarlı ve yardımsever bir millettir. Bazı istisnai milliyetçilikler olabilir ama bu her millette olabilir.

 

Birkaç soru – cevap

Soru: Aylık ne kadar bir ücret ile geçinebilirim ?

Cevap: Kalacak yer önemli etmen, aile yanında kalacağınız varsayarak ortalama 1500 euro toplamda minimum yeterlilikte olacaktır.

Soru: Sigara fiyatları nasıl ?

Cevap: Pahalı, kötü sigara yoktur hepsi 9euro dan başlar 12 euro ya kadar gider.

Soru: Hangi okulları tercih etmeliyim ?

Cevap: Griffith College, Dublin City University gibi üniversiteleri tercih etmeniz yararınıza olabilir kampüs hayatı size de iyi gelebilir. Ama butik birçok dil kursları da var.

Soru: Yüksek lisans için ?

Cevap: Yüksek lisans İrlanda da 1 yıldır. Ayrıca yüksek lisansı bitirdikten sonra İrlanda devleti şu anda 2 yıl size çalışma ve oturma izni veriyor. Stamp 4 olan bu vize türü ile mezun olduktan sonra Facebook, Google, Amazon da iyi bir işe başlayabilirsiniz.

İletişim bölümünden bu konu ile alakalı sorular sorabilirsiniz bende bu soruları toplayarak sorulara uygun yeni bir yazı yazabilirim.

Phoenix Park, Avrupa’nın en büyük parkı

Bir Cevap Yazın